
Завідувач кафедри Гребінь Василь Васильович
гідролог, гідроеколог, доктор географічних наук, професор
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
тел.: 521-32-29
Кафедру засновано у 1949 році. За час існування вона дала путівку в життя понад півтори тисячі випускникам, багато з яких стали відомими і визнаними фахівцями, що працюють не лише в Україні, але й за кордоном.
Наші випускники працюють: в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України та в його підпорядкованих органах: Державному агентстві водних ресурсів України та його структурних підрозділах (басейнових управліннях водних ресурсів та ін.), в Державній екологічній інспекції України (Відділ державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів); в установах Міністерства інфраструктури України (ДП «Держгідрографія»), в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України; в установах системи Державної служби України з надзвичайних ситуацій (Український гідрометеорологічний центр); у закладах освіти, науково-дослідних, проектно-пошукових, природоохоронних установах (фахівці з управління водними ресурсами, гідрологи, гідроекологи).
Вони займаються:
- розробкою заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, зменшення руйнівних наслідків повеней, забезпечення безаварійного пропуску паводкових вод, прогнозування маловодних періодів на річках та інших водних об’єктах;
- розробкою та встановленням режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затвердження правил їх експлуатації;
- регуляторною діяльністю, а саме розробкою пропозицій щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств;
- дозвільною діяльністю, а саме видачею дозволів на проведення робіт на землях водного фонду; видачею дозволів на спеціальне водокористування;
- веденням обліку водокористування з метою систематизації даних про забір та використання вод, скидання зворотних вод та забруднюючих речовин, наявність систем оборотного водопостачання та їх потужність, а також про діючі системи очищення стічних вод та їх ефективність;
- веденням обліку оренди водних об’єктів;
- погодженням договорів оренди та паспортів водних об’єктів;
- проведенням аналізів якості поверхневих вод та сповіщенням органів виконавчої влади і органи місцевого самоврядування, розробленням оперативних та довгострокових прогнозів зміни екологічного стану водних об’єктів і меліорованих земель, а також розробленням заходів щодо екологічного оздоровлення поверхневих вод та догляду за ними;
- проведенням моніторингу якості вод водних об’єктів за радіологічними показниками на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення;
- розробкою планів управління річковими басейнами, розрахунками водогосподарських балансів;
Станом на 01 січня 2021 року на кафедрі працює 6 викладачів. В складі викладачів: 3 доктори географічних наук, що мають вчене звання професора; 3 кандидати географічних наук, з яких 1 має вчене звання доцента.
На кафедрі здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю 103 «Науки про Землю»
за освітнім ступенем бакалавра:
- освітньо-професійна програма «Управління та екологія водних ресурсів»;
за освітнім ступенем магістра:
- освітньо-наукова програма «Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами»;
за освітнім рівнем доктора філософії:
- освітньо-наукова програма «Гідрологія».
Мета освітніх програм – підготовка креативних висококваліфікованих фахівців за спеціальністю «Науки про Землю» здатних інтегровано управляти водними ресурсами, створювати умови для їх збереження та відтворення, долати наявні водно-екологічні загрози.
Перелік конкурсних предметів у сертифікаті Українського центру якості освіти при вступі на навчання на перший курс на основі повної загальної середньої освіти (станом на 2021 р.)*
Предмет |
Бал** |
Ваговий коефіцієнт |
Українська мова | 101 | 0,3 |
Математика | 101 | 0,2 |
Географія, або історія України, або іноземна мова, або біологія, або фізика, або хімія | 110 | 0,5 |
* https://vstup.knu.ua/rules
** Мінімальна кількість балів для допуску до участі в конкурсі
УВАГА майбутніх абітурієнтів, що бажають поступити на нову освітню програму кафедри «Управління та екологія водних ресурсів»!!!
По-перше, з 11 січня розпочинається та триватиме до 14 березня перший (дистанційний) тур Всеукраїнської олімпіади з географії 2021 року (http://geo.univ.kiev.ua/.../Olimpiada_abitur_2020_2021.pdf ), яку проводить Київський національний університет імені Тараса Шевченка з метою професійної орієнтації вступників, які є учнями випускних класів загальноосвітніх навчальних закладів, або мають право на отримання документа про повну загальну середню освіту у 2020-2021 навчальному році. Другий тур олімпіади (очний) відбудеться 24 квітня 2021 року.
Взявши участь в олімпіаді Ви маєте унікальну можливість отримати 20 додаткових балів до сертифікату зовнішнього незалежного оцінювання з географії, що можуть бути вирішальними при вступі до Київського національного університету імені Тараса Шевченка!!!
По-друге, до отриманої величини конкурсного балу можуть додати ще 10 балів призери IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії та призери III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у рік вступу.
По-третє, не слід забувати і про існування можливостей підвищити підсумковий конкурсний бал шляхом множення його на так звані галузевий та сільський коефіцієнти - (ГК) та (СК).
Галузевий коефіцієнт дорівнює 1,02 для поданих заяв при умові, якщо Ви поставите пріоритетність 1 або 2 освітньої програмі «Управління та екологія водних ресурсів».
Сільський коефіцієнт для вступників на зазначену освітню програму становить 1,05 для осіб, зареєстрованих у селах та які здобули повну загальну середню освіту у закладах освіти, що знаходяться на території сіл, у рік вступу.
Отже, обирайте правильні предмети при реєстрації для участі у ЗНО та враховуйте наші поради !!!
Програма вступного випробування до Київського національного університету імені Тараса Шевченка для здобуття освітнього ступеня магістра за спеціальністю 103 - "Науки про Землю" за ОНП "Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами" на денну форму навчання (*.pdf)
Програма додаткового вступного випробування до Київського національного університету імені Тараса Шевченка для здобуття освітнього ступеня магістра за спеціальністю 103 - "Науки про Землю" за ОНП "Гідрологія та інтегроване управління водними ресурсами" на денну форму навчання (*.pdf)
Студенти, що навчаються на кафедри гідрології та гідроекології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка мають можливість отримувати новітні знання в галузі управління водними ресурсами, гідрології і гідроекології від провідних українських вчених, що працюють на кафедрі або запрошуються для читання лекцій.
Студенти мають можливість стажуватися у профільних установах, брати участь в українських та міжнародних конференціях, фахових тренінгах, воркшопах.
Студенти проходять навчальні практики в Канівському природному заповіднику (Черкаська область), на базі Богуславського стаціонару (Київська область), зимову гірську гідрологічну практику в Карпатах; виробничі практики у профільних установах з виїздом в експедиції, зокрема на науково-дослідному судні Українського гідрометеорологічного інституту.
За договорами співпраці між факультетом та профільними установами студенти кафедри мають можливість офіційного працевлаштування (за сумісництвом) під час навчання.
|
![]() |
|
|
![]() |
|
Викладачі та співробітники кафедри беруть участь у виконанні державних наукових програм та міжнародних проектів, пов’язаних з менеджментом водних ресурсів, протипаводковим захистом, дослідженням антропогенного впливу на водні об’єкти, організацією моніторингу якості води транскордонних річок, оцінкою гідроенергетичного потенціалу річок в умовах змін клімату. Вони також беруть участь у міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях, зокрема традиційних з проблем управління водними ресурсами і якістю води в басейні р. Дунай; проходять наукове стажування за кордоном, зокрема в Бухарестському університеті (Румунія), Мюнстерському університеті (ФРН); підтримують тісні творчі зв’язки з ученими Білоруського державного університету і Люблінського університету ім. М.Склодовської-Кюрі (Польща).
![]() |
![]() |
ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КАФЕДРИ ГІДРОЛОГІЇ ТА ГІДРОЕКОЛОГІЇ
Завідувачі кафедри гідрології та гідроекології