Навчання. Кафедра метеорології та кліматології

На сьогодні кафедра метеорології та кліматології готує фахівців-метеорологів за двома освітніми програмами (ОП) та випускає бакалаврів та магістрів за спеціальністю Науки про Землю. З 2024 р. у зв’язку з ліквідацією Одеського державного екологічного університету в Україні залишилася лише одна ОП «Метеорологія» бакалаврського рівня.

Для викладання окремих дисциплін та керівництва кваліфікаційними роботами здобувачів освіти кафедра метеорології та кліматології через Відділення цільової підготовки НАН України залучає провідних вчених з профільних інститутів академії наук. Таким чином, протягом останніх років навчальний процес здійснювався злагодженою командою провідних вітчизняних фахівців у галузі метеорології і кліматології – штатних викладачів та вчених з НАН України.

Викладання цілого ряду важливих для професійної діяльності освітніх компонентів, таких як «Програмування», «Обробка великих масивів даних», «Геоінформаційні технології в метеорології», тощо забезпечується висококваліфікованими викладачами факультету інформаційних технологій КНУ, кафедрою геодезії та картографії географічного факультету, тощо. Формування загальних компетенцій у здобувачів освіти забезпечується гуманітарними інститутами та факультетами КНУ.

За час свого існування кафедра підготувала близько 1000 випускників-метеорологів, які успішно працюють у підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства оборони України, Міністерства інфраструктури України, Державної авіаційної служби України, Національного антарктичного центру України, Державного космічного агентства України, Національного екологічного центру України, Державної екологічної інспекції України, в наукових установах Національної академії наук України, у навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, в Кабінеті Міністрів України, в профільних комітетах Верховної Ради України, а також в інших освітніх, науково-дослідницьких, проектних, виробничих державних і приватних установах, в органах державного та регіонального управління.

Під час навчання на ОП Метеорологія бакалаврського рівня студенти проходять навчальні практики у обсязі 13 кредитів ЄКТС:

-навчальна практика з основ польових досліджень геосфер (Канів)

-навчальна практика Комплексна метеорологічна (Богуслав)

-навчальна практика зимова метеорологічна (Навчальна база польових географічних практик «Ясіня» (Закарпатська область, Рахівський район)

Практичні заняття з окремих дисциплін (Метеорологія, Кліматологія, Біометеорологія, ін.) проходять на базі ОГМС Київ, Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України, Ботанічного саду ім. академіка О. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту ДСНС України). Під час викладання профільних дисциплін використовуються автоматизовані метеорологічні станції IT Links та VAISALA AQT-420 (остання – вимірює не лише значення метеорологічних параметрів, але й концентрації забруднювальних речовин в атмосферному повітрі).

В навчальному процесі використовуються 3 комп’ютерні класи, один з яких відкритий на кафедрі метеорології та кліматології в 2019 р. в рамках проекту «ECOIMPACT» європейської програми ЕРАЗМУС+.

Навчальна синоптична лабораторія

На кафедрі метеорології та кліматології функціонує навчальна синоптична лабораторія (НСЛ), яка була створена 23 березня 2006 р. Під час святкування Всесвітнього метеорологічного дня за участю представників державних установ, виробничих організацій гідрометеорологічного профілю, викладачів та студентів відбулося урочисте відкриття навчальної синоптичної лабораторії кафедри метеорології та кліматології географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. НСЛ була створена з метою проведення практичних занять з професійних дисциплін та забезпечення набуття студентами професійних навичок. Комп’ютери в НСЛ оснащені спеціальним програмним забезпеченням – автоматизованим робочим місцем синоптика (АРМ синоптика), яке використовується в роботі Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України та яке було надане кафедрі цією організацією.

Очолює НСЛ – кандидат географічних наук Олексієнко Інна Миколаївна