Навчальна лабораторія

Навчальна синоптична лабораторія

Навчальна синоптична лабораторія (НСЛ) – входить до складу кафедри метеорології і кліматології географічного факультету. НСЛ створено у 2006 році для проведення практичних занять студентів кафедри метеорології і кліматології з таких спецкурсів кафедри як «Синоптична метеорологія», «Авіаційна метеорологія», «Агрометеорологія», «Чисельні методи прогнозу погоди». НСЛ дозволяє проводити підготовку майбутніх синоптиків на високому сучасному рівні, навчати їх складати прогнози погоди на різні терміни і території з високим рівнем вірогідності.

Основні завдання і напрямки роботи навчальної синоптичної лабораторії:

  1. Навчально-методичне забезпечення процедури складання прогнозів погоди на різні терміни і території з високим рівнем вірогідності.
  2. Адаптація студентів метеорологів до виробничої діяльності синоптика шляхом досконалого опанування «Автоматизованим робочим місцем синоптика», яке використовується в Гідрометцентрі України та в синоптичних підрозділах метеорологічних служб аеропортів України.
  3. Вивчення та використання основних чисельних моделей прогнозу погоду.
  4. Вивчення процедур отримання метеорологічної інформації із сервера Гідрометцентру України, інформації із метеорологічних служб сусідніх країн та метеорологічних супутників.
  5. Побудова синоптичних карт (температура повітря, приведений до р. м. тиск, величина баричної тенденції, хмарність, вітер, опади, тумани, небезпечні явища в строк спостережень).
  6. Навчання метеорологічного забезпечення диспетчерської служби аеропортів ( створення карт METAR, розрахунок параметрів вітру, дальності видимості, хмарності нижнього шару, атмосферного тиску, температури та точки роси, стану злітно-посадочної смуги, небезпечних явищ, прогноз погоди по трасі польоту, підготовка кодованих прогнозів, прогнозів по аеродрому (прогноз на зліт, добовий прогноз по аеродрому, попередження по аеродрому, погодні умови по сектору, по маршруту (від 500 гПа до 1000 гПа), прогноз вітру та температури по висотах від 500 гПа до 1000 гПа).
  7. Практичні заняття з формування вихідного повідомлення про прогноз погоди та його розсилання користувачам.

Матеріально-технічна база навчальної синоптичної лабораторії

За НСЛ закріплюється приміщення для розміщення технічної бази та робочих місць співробітників лабораторії у приміщенні географічного факультету (просп. Глушкова, 2). Для роботи НСЛ надається необхідна техніка та комп’ютерне забезпечення, влаштовується постійний доступ до мережі «Інтернет».

Методична база навчальної синоптичної лабораторії

Методичною базою НСЛ є методичні вказівки та настанови Гідрометслужби України, Міністерства з надзвичайних ситуацій щодо складання прогнозу погоди, навчальні видання кафедри метеорології та кліматології. Навчально-методичною базою вивчення чисельних методів прогнозу погоди є підручник В.А.Прусова, С.І.Сніжка «Математичне моделювання атмосферних процесів», виданий у 2005 р.